Tel: 380 717 363
dítě něco bolí
Kdy je bolest důvodem vyhledat lékaře
Trpí-li dítě bolestí, které předcházel úraz, vždy vyhledejte lékaře!
Jestliže se bolest častěji opakuje
Budí-li bolest dítě ze spánku
Omezuje-li výrazně aktivitu dítěte
Změní-li se nápadně chování dítěte
Doprovází-li bolest další příznaky jako zvracení, poruchy vidění, poruchy rovnováhy, odmítání potravy
Zvyšuje-li se intenzita bolesti
Pokud nemá bolest závažnější charakter můžeme se pokusit odstranit příčiny bolesti sami, například přikládáním obkladů a podáváním tekutin.
Dále se snažíme zajistit dítěti klid a eventuelně podáme léky proti bolesti.
Panadol Baby sirup:
Hmotnost dítěte 6-8 kg (věk 3-6 měsíců) 4,0ml
Hmotnost dítěte 8-10 kg (6-12 měsíců) 5,0ml
Hmotnost dítěte 10-13 kg (1-2 roky) 7,0ml
Hmotnost dítěte 13-15 kg (2-3 roky) 9,0ml
Hmotnost dítěte 15-21 kg (3-6 let) 10,0ml
Hmotnost dítěte 21-29 kg (6-9 let) 14,0ml
Hmotnost dítěte 29-42 kg (9-12 let) 20,0ml
Paralen 100mg čípky:
Dětem o tělesné hmotnosti 7-13kg 1 čípek
Dětem o tělesné hmotnosti 14-20kg 2 čípky
Paralen 500mg tablety:
Dětem od 6-5 let (nebo s váhou vyšší než 20 kg) 1/2-1 tableta 3krát denně
Dospělí a mladiství užívají 1-2 tablety Paralen 500 několikrát denně podle
Ibalgin sirup,tablety:
Děti od 7 do 10 kg: 3,75 ml sirupu 3x denně
Děti od 10 do 15 kg: 5 ml sirupu 3x denně
Děti od 15 do 20kg: 7,5 ml sirupu 3x denně
Děti od 20 do 25 kg: 10 ml sirupu 3x denně
Děti od 25 do 30 kg: 12,5 ml sirupu 3x denně
Děti 6-12 let 3x1 tableta (200mg tbl.)
Dospívající a dospělí 3x1 tbl. (400mg tbl.)
Při bolestech břicha dětem nepodáváme tišící prostředky a stejně jako v případě úrazu vždy navštívíme lékaře!
má dítě kašel
Podzim je období, kdy se zhoršujícím se počasím a nástupem dětí do škol a školek se zvyšuje výskyt kašle. Zde naleznete pár rad, jak s kašlem bojovat.
U dětí se setkáváme v podstatě se dvěma druhy kašle. Suchý, dráždivý kašel, který namáhá a vyčerpává dítě a vlhký kašel, kdy je dítě zahleněné a vykašlává hleny.
Suchý kašel
Zpočátku je třeba suchý kašel tlumit léky. U dětí můžeme použít např. Sinecod (od 2 měsíců věku), Robitussin junior na suchý kašel (od 1 roku), Tussin kapky (od půl roku),…
Sinecod kapky, sirup:
Děti od 2 měsíců do 1 roku: 10 kapek 4krát denně.
Děti 1-3 roky: 15 kapek 4krát denně.
Nad 3 roky: 25 kapek 4krát denně.
Děti 3-6 let: 5 ml sirupu 3krát denně.
Děti 6-12 let: 10 ml sirupu 3krát denně.
Dospívající: 15 ml sirupu 3krát denně.
Robitussin junior na suchý kašel sirup:
Děti 2-6 let: 5 ml každé 4 hodiny
Děti 6-12 let: 10 ml každé 4 hodiny
Tussin kapky:
Dítě do 7 kg 3-4x denně 7kapek
Dítě 8-12 kg 3-4x denně 8kapek
Dítě 13-20 kg 3-4x denně 10kapek
Dítě 21-30 kg 3-4 x denně 12kapek
Dítě 31-40 kg 3-4 x denně 14kapek
Dospívající 3x denně 20-35 kapek
Zvlhčovat vzduch v místnosti (zvlhčovač, mokrý ručník - umístit do blízkosti dítěte). Možné použít i mentolovou mast do misky s vlažnou vodou. Výhodná je u větších dětí inhalace Vincentkou. Dítěti zvýšit polohu na spaní (podložením matrace nebo postýlky). Důležitá je průchodnost nosu – častěji smrkat, menší dětí více odsávat. Pro udržení volných dýchacích cest a volného nosu je vhodný např. přípravek Sinupret pro děti od 1 roku.
Lze použít i různých bylinných směsí ve formě sirupu (břečťan - Hedelix, Prospan, Bronchipret, pampeliškový sirup, šťáva z cibule apod.).
Vlhký kašel
Vlhký kašel se objevuje v další fázi onemocnění dýchacích cest. Je nutné vznikající hleny odkašlat, proto musíme změnit tlumící léky za odkašlávadla. Malé děti hleny polykají, což může vyvolávat zvracení.
U dětí můžeme na vlhký kašel použít: Mucosolvan junior, Hedelix sirup, Bromhexin kapky (vhodné od 2 let), ACC sirup (dětem od 2 let),…
Mucosolvan junior:
Děti do 2 let: 2,5 ml (1/2 čajové lžičky) 2krát denně.
Děti od 2 do 6 let: 2,5 ml (1/2 čajové lžičky) 3krát denně.
Děti od 6 do 12 let: 5 ml (1 čajová lžička) 2-3krát denně.
Dospělí a děti nad 12 let: 10 ml (2 čajové lžičky) 3krát denně.
Hedelix sirup:
Děti do 1 roku: 1krát denně 1/2 odměrky po 2,5 ml
Děti od 1 do 4 let 3krát denně 1/2 odměrky po 2,5 ml
Děti od 4 do 10 let: 4krát denně 1/2 odměrky po 2,5 ml
Děti od 10 let: 3krát denně 1 odměrka
Bromhexin kapky:
Děti do 6 let 3krát denně 5 ml
Děti od 6-14 let a pacienti s hmotností do 50 kg 3krát denně 10 ml
Dospělí a mládiství nad 14 let: 3krát denně 10-20 ml
ACC sirup:
Děti mladší než 2 roky 1/2 odměrné lžičky (= 2,5 ml) roztoku 2-3krát denně
Děti 2-6 let 1 odměrná lžička roztoku 2-3krát denně
Děti 6-14 let 1 odměrná lžička (= 5 ml) roztoku 3-4krát denně
Dospělí a mladiství od 14 let 2 odměrné lžičky (= 10 ml) roztoku 2-3krát denně
Opět podávejte dostatek tekutin (bylinné čaje, Vincentka). Zvlhčování vzduchu je nutné stále - včetně zvýšené polohy dítěte. Nedávat na noc mléčné výrobky. Nepodávat léky na odkašlání v podečer a na noc. Budí-li dítě noční kašel ze spánku, můžeme na noc použít tlumící léky (viz. Léky na suchý kašel), musíme ale dodržet minimálně 3 hodinový odstup mezi odkašlávadlem a tlumivým lékem. (Např.podat odkašlávadlo v 16hodin a v 19hodin podat tlumivý lék)
Je-li kašel doprovázen teplotou nad 38°C, nebo je-li dítě dušné (namáhavě dýchá), je nutné vyhledat lékaře!!!
má průjem
Průjem je častou potíží dětí i dospělých. Zde naleznete několik rad, jak se s průjmem vypořádat.
Jak na průjem:
Nekomplikované průjmové onemocnění je často možné zvládnout bez pomoci lékaře. Při léčbě nekomplikovaného průjmu je hlavním úkolem zabránit ztrátám tekutin a minerálních látek!!! Tekutiny je potřeba podávat po malých množstvích a v kratších intervalech kvůli zvracení.
Průjem u kojeného dítěte
Zdravý kojenec může mí stolici několikrát za den, či pouze jednu stolici za několik dní, proto o průjmu u kojeného dítěte mluvíme změní-li se charakter stolice. Nejčastěji bývá nazelenalá, páchnoucí, bývá i příměs hlenu.
Strava: pokračujeme nadále v kojení, vzhledem k nutnosti zvýšení příjmu tekutin doporučujeme zkrátit interval mezi kojeními. Vyjímečně je možné, jsou-li stolice velmi řídké a jejich počet je vysoký a nedaří se je při plném kojení zvládnout, nahradit jednu nebo dvě dávky mateřského mléka mrkvovým odvarem podobně, jako je tomu u uměle živených kojenců.
Průjem u kojence živeného umělým mlékem
Průjmové onemocnění se u uměle živeného kojence projeví zvýšením počtu stolic a změnou jejich hustoty a barvy.
Strava: základním principem je opět zajištění dostatečného příjmu tekutin, doporučuje se zvýšit příjem čaje ( můžeme mírně osladit), případně zavedení mrkvového nápoje (Hipp mrkvová šťáva,...). Pokud průjem trvá, je vhodné dočasně změnit umělou výživu za druh speciálně určený pro průjmová onemocnění (např. BEBA Al110), nebo připravovat umělou stravu do rýžového (příp.kroupového odvaru)
- příprava: jednu polévkovou lžíci rýže vaříte v 1 litru kojenecké vody po dobu jedné hodiny, vždy odpařenou vodu doplníte na 1l, pak rýži přecedíte a vzniklý odvar použijete k přípravě mléka.
Průjem u batolat a kojenců s plnou kojeneckou stravou
Průjem u těchto dětí je více než 3 stolice za 24 hodin.
Strava: musíme zejména nahrazovat ztracenou tekutinu, proto je třeba nabízet čaj mírně slazený glukózou (glukopur). Stejně jako u uměle živených kojenců je vhodné se vyvarovat mléka a běžných mléčných výrobků a jako náhradu některých denních jídel je možné využít mrkvový odvar. Pokud se rozhodnete dítěti ve stravě mléko ponechat, je zpočátku vhodné je připravovat s rýžovým odvarem, který doma snadno připravíte: jednu polévkovou lžíci rýže vaříte v 1 litru kojenecké vody po dobu jedné hodiny, vždy odpařenou vodu doplníte na 1l, pak rýži přecedíte a vzniklý odvar použijete k přípravě mléka. Podobně můžete použít kroupy, ne však ovesné vločky (mají projímavý účinek).
Normalizaci střevního osídlení lze napomoci využitím produktů bakterií, které se v trávicím traktu vyskytují za normálních okolností ( Hylak Forte, Lactobacílky,...)
Přechod na běžnou stravu by měl být po vymizení řídkých stolic pozvolný a trvat několik dnů.
Průjem větších dětí
Strava: nutné zvýšit příjem tekutin, vhodné je použití rehydratačních roztoků prodejných v lékárně ( Kulíšek, pro větší děti WHO roztok,...) U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Takže vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo.
Medikamentózní léčba: vhodné použít přípravky k normalizaci střevní mikroflóry ( Hylak Forte, Lactobacílky, Enterol,jogurty s obsahem střevních bakterií,...), při větším průjmu možno použít u větších dětí Smectu či Calcium carbonicum tbl.
Lékaře je třeba kontaktovat vždy je-li ve stolici přítomna krev (čerstvá krev má jasně červenou barvu a pochází z dolní části trávicí trubice, natrávená krev je černá jako dehet a výrazně zapáchá), nebo stěžuje-li si dítě na bolesti bříška nebo bolestivě reaguje při pohmatu na bříško. V takovém případě je třeba vyloučit především náhlou příhodu břišní, která by si vyžádala chirurgické řešení. To platí zvláště, je-li bolestivost bříška spojená s teplotou.
má teplotu
Teplota se u dítěte objeví často v nejméně vhodnou dobu. O víkendu, v noci, na dovolené. Zde naleznete několik rad, jak je možné teplotu snížit.
Co na horečku
V lékárnách jsou volně prodejné dvě látky vhodné ke snížení teploty u dětí, paracetamol(Paralen, Panadol aj.) a ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, ..). Obě látky mají přibližně stejnou účinnost, vyrábí se ve formě sirupů vhodných pro děi již od narození, tablet pro větší děti a dospělé a čípků. Výhodou ibuprofenu je dávkování po osmi hodinách a jeho protizánětlivé působení. Dítě by mělo léky dostatečně zapít a při teplotě pít dostatečné množství tekutin.
Paracetamol (např. Panadol baby, Paralen)
Jednotlivá dávka pro děti od 3 měsíců do 6 let je 10–15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte, celková denní dávka nesmí přesáhnout 50 mg/kg. Jednotlivé dávky lze podle potřeby opakovat každých 6 hodin, nepodávejte více než čtyři dávky za 24 hodin.
Dávkován í sirupu
Děti 6-8 kg (3-6 měsíců) 4,0ml po 8 hod.
Děti 8-10 kg (6-12 měsíců) 5,0ml po 8 hod.
Děti 10-13 kg (1-2 roky) 7,0ml po 8 hod.
Děti 13-15 kg (2-3 roky) 9,0ml po 8 hod.
Děti 15-21 kg (3-6 let) 10,0ml po 8 hod.
Děti 21-29 kg (6-9 let ) 14,0ml po 8 hod.
Děti 29-42 kg (9-12 let) 20,0ml po 8 hod.
Dávkování čípků
Dětem o tělesné hmotnosti 7-13 kg 1 čípek(100mg) po 8 hod.
14-20 kg 2 čípky.(100mg) po 8 hod.
Dávkování tablet
Děti 9-12 kg 1 tableta (125mg)
Děti 13-16 kg 1 1/2 tablety(125mg)
Děti 17-20 kg 2 tablety(125mg)
Děti do 15 let 1/2-1 tableta (500mg) 3krát denně v časových odstupech nejméně 6 hodin.
Dospělí a mladiství užívají 1-2 tablety Paralen 500 několikrát denně podle potřeby v časových odstupech nejméně 4 hodin. Nejvyšší jednotlivá dávka
jsou 2 tablety, nejvyšší denní dávka 8 tablet.
Ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin)
Obvyklá denní dávka u dětí je 20 mg/kg tělesné hmotnosti, která se rozdělí do 3–4 jednotlivých dávek. U dětí do 12 let nebo do 30 kg nepřekračujte celkovou denní dávku 500 mg.
Dávkování sirupu
děti od 7 do 10 kg: 3,75 ml sirupu po 6-8 hod.
děti od 10 do 15 kg: 5 ml sirupu po 6-8 hod
děti od 15 do 20kg: 7,5 ml sirupu po 6-8 hod
děti od 20 do 25 kg: 10 ml sirupu po 6-8 hod
děti od 25 do 30 kg: 12,5 ml sirupu po 6-8 hod
Děti s tělesnou hmotností nad 30 kg by již nemusely dobře snášet velký objem dávky, a proto je vhodnější jim podávat jinou lékovou formu přípravku.
Dávkování čípků (čípky Nurofen 60mg a 125mg)
Dětem s tělesnou hmotností 6-8 kg se podá na počátku léčby 1 čípek 60mg. Další čípek nejdříve po 6-8 hodinách. Nepodávejte během 24 hodin více než 3 čípky.
Dětem s tělesnou hmotností 8-12,5 kg se podá na počátku léčby 1 čípek 60mg. Další čípeknejdříve po 6 hodinách.Nepodávejte během 24 hodin více než 4 čípky.
Děti s tělesnou hmotností 12,5-17,0 kg (přibližně 2-4 roky) na začátku léčení 1 čípek125mg. Další čípek nejdříve po 6-8 hodinách. Nepodávejte během 24 hodin více než 3 čípky.
Děti s tělesnou hmotností 17-20,5 kg (přibližně 4-6 let) na začátku léčení 1 čípek 125mg. Další čípek nejdříve po 6 hodinách. Nepodávejte během 24 hodin více než 4 čípky.
Čípky nepodávejte déle než 3 dny.
Dávkování tablet (200,400,600mg)
Dětem ve věku 6-12 let se podává 1 potahovaná tableta 2-3krát denně. U dětí s tělesnou hmotností do 30 kg nepřekračujte dávku 400 mg denně.
Dospělí a děti nad 12 let užívají obvykle 1-2potahované tablety 200mg (1 tbl. 400mg) 3krát denně při horečnatých onemocněních,
1-2 potahované tablety při bolesti, nejvýše 6 tablet denně rozdělených do několika dávek. Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 4 hodiny.
Zábaly
Dítě zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě cca 18 °C teplé a ponecháme je v zábalu 10-15 minut, balíme pouze hrudník a břicho, končetiny ponecháme volné, ničím nepřikrýváme. Opakujeme 3x během 2 hodin dle potřeby. Vždy je nutno dbát na přísun chlazeného nápoje, teplota místnosti má být 24 °C, vždy po sundání zábalu necháme dítě odpočinout, lehce jej přikryjeme a po 20 minutách změříme teplotu. Pokud teplota neklesne, proceduru opakujeme. Nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty, stačí, když se podaří snížit teplotu o 1-2 stupně. Abychom nepromáčeli postel, můžeme pod dítě podložit buď jednorázovou podložku, nebo silnější osušku. Nikdy ne igelitovou fólii.
Přikládání ledových kostek do třísel
Je to velmi efektivní, ale málo používaná metoda, která spočívá v tom, že na obě třísla dítěte položíme tenkou látku (např. kapesník) a na ni položíme 2-3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku, ponecháme cca 10 minut, dítě jen lehce přikryjeme, po uplynutí 10ti minut led odstraníme a po 20ti minutách teplotu přeměříme. Pokud teplota neklesne, postup opakujeme. Tuto metodu děti velmi dobře snáší, protože je neobtěžuje a hlavně je efektivní proto, protože třísly prochází velké tepny, takže krev se rychleji chladí. Vzhledem k anatomickým poměrům se tato metoda nedá použít u kojenců.
Omývání houbou
Vaničku zčásti naplníme vodou teplou cca 29 °C, dítě posadíme nebo položíme a pomocí houby omýváme trup a končetiny. Teplota místnosti má být 24 °C. Délka omývání 10 - 30 - 40 minut - v závislosti na reakci dítěte. Pokud se objeví třes nebo „husí kůže", proceduru ukončíme. Opět musíme cca po 30 minutách kontrolovat teplotu.
Sprchování
Použijeme opět vlažnou vodu zhruba kolem 30 °C, po dobu cca 2 minut, pak dítě vytřeme, po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a v případě potřeby opakujeme. Pokud dítě sprchování nesnáší, použijeme jiné metody.
POZOR! Nikdy nepoužijeme popsané metody, jestliže má dítě studené končetiny nebo mramorovanou kůži na těle, vyrážku na kůži a pokud se dítě proceduře nepřiměřeně brání!
K snížení teploty neužívejte u dětí kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Acylpirin apod.). Užívání těchto antipyretik je spojované se vznikem Reyova syndromu, který může mít fatální následky!!!!